Došlo je vreme i da objasnimo šta su socijalna preduzeća, kao i da damo odgovor zašto mislimo da upravo socijalna preduzeća mogu najbolje da odgovore na potrebe socijalnih javnih nabavki.
Da bi dokazali da upravo javne nabavke mogu biti snažan instrument za postizanje bolje budućnosti naših zajednica, prvo smo prikazali primere lokalnih zajednica u Evropi koji primenjuju koncept “Socijalnih javnih nabavki”, potom smo objasnili zašto je država ta koja može kroz javne nabavke doprineti postizanju održivog razvoja iz perspektive društvenog razvoja, osvrnuli smo se i na domaću praksu i kriterijume javnih nabavki, a na posletku, objasnili i kako primena koncepta socijalnih javnih nabavki može da podstakne razvoj socijalnih preduzeća, ekonomskih subjekata koji prioritizuju društvenu korist u odnosu na profit.
Došlo je vreme i da objasnimo šta su socijalna preduzeća, kao i da damo odgovor zašto mislimo da upravo socijalna preduzeća mogu najbolje da odgovore na potrebe socijalnih javnih nabavki.
Istražili smo da li socijalna preduzeća imaju kapacitet za učešće u javnim nabavkama. Pitanja koja smo obuhvatili su: Koje ljude i koliki broj njih zapošljavaju? Koliki je prosečan prihod socijalnih preduzeća na godišnjem nivou? Kako ova preduzeća stvaraju društvenu korist? Kome su namenjeni njihovi proizvodi i usluge i sl.?
Odgovore smo potražili u socijalnim preduzećima koja su popunjavanjem upitnika o “Proceni kapaciteta socijalnih preduzeća za učešće u javnim nabavkama” podržali prikupljanje informacija za izradu modela za merenje svrsishodnosti javne nabavke sa socijalnim elementima koji je prilagođen socijalno-ekonomskim prilikama u Srbiji. Ispitivanje je obuhvatilo 16 socijalnih preduzeća koja se bave različitim ekonomskim aktivnostima, stvaraju društvenu korist namenjenu različitim društvenim grupama, imaju različite obime poslovanja i koja se nalaze u različitim krajevima Srbije. Mini istraživanje, rađeno je za potrebe informisanja na projektu “Javne nabavke za bolje sutra”.
Sledi prvi od četiri u nizu infografika koji ilustruju dosadašnja iskustva i mogućnosti učešća socijalnih preduzeća u javnim nabavkama:
Br.1. Kapaciteti socijalnih preduzeća za učešće u javnim nabavkama;
Br.3. Iskustva socijalnih preduzeća koja su do sada učestvovala u javnim nabvkama;
Br.4. Iskustva socijalnih preduzeća koja do sada nisu učestvovala u javnim nabavkama.
Tekst je nastao u okviru projekta Socijalne javne nabavke za održiv razvoj lokalnih zajednica. Realizaciju projekta finansijski je podržala Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu.