Evropski pokret u Srbiji pokrenuo je inicijativu formiranja Međusektorske radne grupe za razvoj interkulturalnog obrazovanja u srednjim školama u okviru projekta „Zajedno za razvoj interkulturalnog obrazovanja“ sa ciljem umrežavanja i saradnje organizacija civilnog društva, srednjih škola i predstavnika/ca relevantnih javnih institucija u oblasti unapređenja kvaliteta obrazovanja o ljudskim pravima, sa fokusom na interkulturalno obrazovanje.
Međusektorska radna grupa za razvoj interkulturalnog obrazovanja u srednjim školama je neformalnog karaktera i njeno osnivanje, koordinacija i rad zasniva se na dobrovoljnosti svih članova i fokusiranosti na potencijal međusektorske saradnje za razvoj obrazovanja. Inicijativa je pokrenuta sa uverenjem da iskustvo organizacija civilnog društva u polju neformalnog obrazovanja, sa akcentom na obrazovanje o ljudskim pravima, te iskustvo srednjih škola u praktičnoj realizaciji nastve i iskustvo kreatora politika i stručnjaka čini dobar osnov za razvoj politika i praksi koje bi doprinele daljem unapređenju obrazovnog sistema srednjih škola i uslova za sticanje znanja i razvoj ličnosti mladih. Članstvo u Međusektorskoj radnoj grupi u osnivačkoj fazi broji 20 OCD, srednjih škola i predstavnika javnih institucija. Radna grupa će ostati otvorena za pridruživanje novih članova u toku aktivnog rada do jula meseca 2023. godine.
Članstvu u Međusektorskoj radnoj grupi za razvoj interkulturalnog obrazovanja u srednjim školama, pridružile su se sledeće organizacije civilnog društva, institucije srednjoškolskog obrazovanja i javne institucije pri Vladi Republike Srbije:
- Unija srednjoškolaca/ki Srbije, Aleksandar Nikolić
- Nacionalna asocijacija omladinskih radnika, Jelena Stojanović
- Nacionalna asocijacija nastavnika/ca građanskog vaspitanja i saradnika/ca, Ljiljana Panjković
- Asocijacija Duga, Slaviša Kovač
- Centar za obrazovne politike, Ana Vušurović Lazarević
- AFS Interkultura Srbija, Ivana Gazikalović – Pavlović
- EU Zona Leskovac, Bojana Danilović
- Zlatiborski krug Čajetina, Jagoda Jermić
- Forum 10 Novi Pazar, Fahrudin Kladičanin
- Užički centar za prava deteta, Jelena Žunić Cicvarić
- Hemijsko-tehnološka škola „Božidar Đorđević Kukar“ – Leskovac, Miodrag Keković
- Medicinska škola Leskovac, Ljiljana Canić
- Tehnička škola Vlasotince, Jasmina Đorđević
- Tehnička škola Požega, Snežana Stamatović
- Gimnazija Zaječar, Maja Mitrović
- Srednja ekonomska škola Sombor, Valerija Forgić
- Osma beogradska gimnazija, Bojan Todorović
- Šabačka dimanzija, Marijana Isaković
- Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Violeta Vlajković Bojić
- Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Sanja Atanasković Opačić
Odgovor na poziv za članstvo očekuje se od sledećih institucija: Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Nacionalni prosvetni savet, Republički sekretarijat za javne politike i Ministarstvo omladine i sporta.
Specifični ciljevi formiranja i rada međusektorske radne grupe:
- Razmena znanja i iskustva aktera o uslovima razvoja interkulturalnog obrazovanja u neformalnom i formalnom obrazovanju do jula 2023. godine;
- Informisanje o aktuelnim i planiranim merama politike i instrumentima u procesu razvoja interkulturalnog obrazovanja do jula 2023. godine;
- Konsultovanje oko predloga kurikuluma za interkulturalno obrazovanje i silabusa obuka za nastavni kadar u realizaciji programa interkulturalnog obrazovanja do jula 2023. godine;
- Konsultovanje oko predloga mera politika za razvoj interkulturalnog obrazovanja u narednom Akcionom planu (2023-2026 – za potvrditi) do jula 2023. godine.
Prvi sastanak Međusektorske radne grupe za razvoj interkulturalnog obrazovanja, biće održan 22. februara 2023. godine u Beogradu (Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog) sa ciljem zvaničnog osnivanja radne grupe, usvajanja pravilnika i predstavljanja rezultata Analize normativnog i strateškog okvira za razvoj interkulturalnog obrazovanja u srednjim školama, sprovedenog od strane ekspertskog tima za analizu politika.
Projekat Zajedno za razvoj interkulturalnog obrazovanja se sprovodi u okviru projekta Beogradske otvorene škole „Dijalog promena“, uz finansijsku podršku Evropske unije. Sadržaj ovog teksta nužno ne odražava stavove donatora ni Beogradske otvorene škole, i za njega je isključivo odgovaran Evropski pokret u Srbiji.
#EUzaTEBE #ZaInkluzivnijeiPravednijeObrazovanje #Interkulturalnost #Mladi