Istraživački forum (IF) predstavlja novo programsko telo Evropskog pokreta u Srbiji i funkcionalni mehanizam za uključivanje svih relevantnih nezavisnih stručnjaka, članova i bliskih saradnika EPuS-a u istraživačko-analitički rad, odnosno proces zagovaranja alternativnih predloga javne politike. Istraživački forum deluje kroz manje, stručne timove – istraživačke jedinice. U okviru Istraživačkog foruma, sprovode se sveobuhvatna i dubinska istraživanja i analize aktuelne situacije u procesu reformi u konkretnim oblastima, odnosno pisanje i predstavljanje alternativnih predloga javne politike za efikasniju i efektniju reformu u svim oblastima relevantnim za proces evropske integracije Srbije. Na taj način, teži se uspostavljanju i jačanju komunikacije sa donosiocima odluka, predstavnicima poslovnog, civilnog i akademskog sektora, medijima, ali i širom javnošću.
Istraživački forum (IF) predstavlja istraživačko-analitičko telo EPuS-a u kome se sprovode stručna, temeljna i sveobuhvatna istraživanja,odnosno pišu i predstavljaju odgovarajući alternativni predlozi javnih politika za efikasniju i efektniju reformu u svim oblastima relevantnim za proces evropske integracije Srbije. IF je osnovan maja 2011. godine i okuplja nezavisne stručnjake – članove i bliske saradnike EPuS-a, čiji je istraživački rad usmeren na sledeće oblasti: evropske integracije, vladavina prava, spoljna politika, regionalna saradnja, životna sredina, pretpristupni fondovi EU, ekonomija, energetika, poljoprivreda i ruralni razvoj. Cilj IF-a jeste da podrži zagovaračke napore EPuS-a i doprinose poboljšanju kvaliteta javnih politika u kontekstu evropske integracije Srbije.
Proces evropske integracije Srbije danas karakteriše donošenje propisa i zakona po hitnom postupku, što utiče na kvalitet zakona i na odsustvo pravovremene javne rasprave. Jedna od najvažnijih primedbi u Izveštaju o napretku Srbije ka članstvu u EU, koji godišnje priprema Evropska komisija, jeste odsustvo kvalitetnog i doslednog sprovođenja postojećih zakona, strategija i akcionih planova. Ove okolnosti nameću potrebu za angažovanijim pristupom svih aktera u Srbiji, uključujući civilni sektor, u tumačenju i zagovaranju politike EU i objašnjavanju elemenata razvoja odnosa Srbija-EU, pogotovo u pogledu analize i tumačenja aktuelnih procesa u EU, implikacijama na Srbiju i region, kao i u monitoringu procesa evropskih integracija. To iziskuje potrebu dodatnog obrazlaganja i tumačenja politika EU u Srbiji, na do sada nekorišćen način. Osim toga, u Srbiji ne postoji kultura evaluacije efekata sprovedenih programa i politika na lokalnom i nacionalnom nivou, a sa tim i razvijena domaća ekspertize u oblasti evaluacije.
Važan aspekt osnivanja Istraživačkog foruma predstavlja potreba da se skromnim kapacitetima državne uprave u Srbiji ponudi stručna pomoć u procesu evropske integracije koji bi trebalo da doprinese konsolidovanju Srbije kao savremene evropske države. Oslobođeni političkih uticaja i pritisaka, članice i članovi Istraživačkog foruma trebalo bi nezavisnošću u radu i stručnom analizom da na najbolji način doprinesu ohrabrenju i ubrzanju reformi i evropske integracije Srbije.
- Uključivanje svih relevantnih nezavisnih stručnjaka, članova i bliskih saradnika EPuS-a, sprovođenje istraživanja i pisanje predloga javnih politika zasnovanih na inovativnim, multidisciplinarnim i sveobuhvatnim pristupima.
- Formulisanje alternativnih predloga javnih politika za jačanje i unapređenje efikasnosti i efektivnosti reformi u svim relevantnim oblastima u kontekstu evropske integracije Srbije.
- Usvajanje zvaničnih državnih dokumenata zasnovanih na predlozima javnih politika Istraživačkog foruma u relevantnim oblastima u pogledu određivanja prioriteta i alternativa koje će imati direktan uticaj na političke i ekonomske reforme i modernizaciju javne uprave i društva u procesu evropske integracije.
- Uspostavljanje i razvoj interne i eksterne komunikacije sa svim zainteresovanim akterima, donosiocima odluka, predstavnicima poslovnog, civilnog i akademskog sektora, medijima, ali i širom javnošću, radi informisanja o svim aktivnostima Istraživačkog foruma i predlozima javnih politika i definisanje mehanizama zagovaranja i promocije javnih politika.
- Jačanje javne debate u procesu određivanja predloga javnih politika i učestvovanja u donošenju odluka radi utvrđivanja svih alternativnih rešenja, povećanja učešća javnosti, jačanja veze između države i građana i razumevanja uticaja procesa evropskih integracija na život građana.
- Unapređenje međusektorske saradnje u procesu donošenja odluka.
- Pružanje podsticaja, pre svega mladim stručnjacima da se uključe u proces definisanja predloga javnih politika.
- Uspostavljanje i jačanje strateških partnerstava sa srodnim organizacijama u regionu zapadnog Balkana, Evropskoj uniji i u ostalim istraživačkim i političkim centrima Evrope i sveta.
ISTRAŽIVAČKI RADOVI
11.01.2017. Tara Tepavac i Emilija Milenković – “Malteško predsedavanje Savetom EU”
25.10.2016. Aleksandar Bogdanović – “Think tank organizacije u Srbiji: u potrazi za uticajem”
01.07.2016. Tara Tepavac i Emilija Milenković – “Slovačko predsedavanje Savetom EU”
10.02.2016. Irina Žarin – “Primenjivost evropskih principa dobre javne uprave u Republici Srbiji”
21.12.2015. Jelena Ribać i Aleksandar Bogdanović – “Holandsko predsedavanje Savetom EU”
23.09.2015. Ognjen Mirić i Ivan Knežević – “Institucionalni modeli za upravljanje kohezionom politikom – predlog modela za Srbiju”
06.08.2015. Marko Drajić – “OCD Srbije kao zastupnici javnih interesa u institucijama EU”
06.07.2015. Ivana Lazarević – “Investicioni plan za Evropu”
24.03.2015. Aleksandar Macura – “Činjenice o Energetskoj uniji”
24.02.2015. Ivana Lazarević – “Pregovori o Transatlantskom trgovinskom i investiciionom partnerstvu”