Složenost i zahtevnost procedura javnih nabavki ne predstavlja kamen spoticanja samo za socijalna preduzeća, već često i za manja komercijalna preduzeća, ponekad i velike kompanije. U slučaju socijalnih preduzeća koja svoj profit u najvećoj meri odvajaju za donacije ugroženim i marginalizovanim grupama, ili zapošljavanje njihovih pripadnika, angažovanje stručnjaka za konkurisanje na javne nabavke deluje kao vrlo skup poduhvat.
Da bi dokazali da upravo javne nabavke mogu biti snažan instrument za postizanje bolje budućnosti naših zajednica, prvo smo prikazali primere lokalnih zajednica u Evropi koji primenjuju koncept “Socijalnih javnih nabavki”, potom smo objasnili zašto je država ta koja može kroz javne nabavke doprineti postizanju održivog razvoja iz perspektive društvenog razvoja, osvrnuli smo se i na domaću praksu i kriterijume javnih nabavki, a na posletku, objasnili i kako primena koncepta socijalnih javnih nabavki može da podstakne razvoj socijalnih preduzeća, ekonomskih subjekata koji prioritizuju društvenu korist u odnosu na profit.
U seriji infografika o učešću socijalnih preduzeća u javnim nabavkama, prvom infografikom je prikazano kako izgleda socijalno preduzeće u Srbiji u 2019.godini. Niz se nastavlja sa uvodom u prikaz kako socijalna preduzeća vide javne nabavke? Da li dovoljno poznaju procedure javnih nabavki? Da li su do sada učestvovali u javnim nabavkama? Smatraju li da im učešće u javnim nabavkama može pomoći u rastu i razvoju poslovanja?
Odgovore smo potražili u socijalnim preduzećima koja su popunjavanjem upitnika o “Proceni kapaciteta socijalnih preduzeća za učešće u javnim nabavkama” podržali prikupljanje informacija za izradu modela za merenje svrsishodnosti javne nabavke sa socijalnim elementima koji je prilagođen socijalno-ekonomskim prilikama u Srbiji. Ispitivanje je obuhvatilo 16 socijalnih preduzeća koja se bave različitim ekonomskim aktivnostima, stvaraju društvenu korist namenjenu različitim društvenim grupama, imaju različite obime poslovanja i koja se nalaze u različitim krajevima Srbije. Mini istraživanje, rađeno je za potrebe informisanja na projektu “Socijalne javne nabavke za održiv razvoj lokalnih zajednica”.
Složenost i zahtevnost procedura javnih nabavki ne predstavlja kamen spoticanja samo za socijalna preduzeća, već često i za manja komercijalna preduzeća, ponekad i velike kompanije. U slučaju socijalnih preduzeća koja svoj profit u najvećoj meri odvajaju za donacije ugroženim i marginalizovanim grupama, ili zapošljavanje njihovih pripadnika, angažovanje stručnjaka za konkurisanje na javne nabavke deluje kao vrlo skup poduhvat. Samoprocena o nivou informisanosti o procedurama javnih nabavki deluje zadovoljavajuće, dok se ne postavi pitanje prepreka u samom učešću i dok se ne dođe do podataka o obimu dosadašnjeg učešća socijalnih preduzeća u javnim nabavkama. U trećem i čestvrtom infografiku, planiran je prikaz o tome kako izgleda kada socijalno preduzeće učestvuje u javnim nabavkama, kao i šta je potrebno socijalnim preduzećima da povećaju učešće u javnim nabavkama.
Sledi drugi od četiri u nizu infografika koji ilustruju dosadašnja iskustva i mogućnosti učešća socijalnih preduzeća u javnim nabavkama:
No.1. Kapaciteti socijalnih preduzeća za učešće u javnim nabavkama;
No.3. Iskustva socijalnih preduzeća koja su do sada učestvovala u javnim nabvkama;
No.4. Iskustva socijalnih preduzeća koja do sada nisu učestvovala u javnim nabavkama.
Tekst je nastao u okviru projekta Socijalne javne nabavke za održiv razvoj lokalnih zajednica. Realizaciju projekta finansijski je podržala Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu.