Humanitarne akcije
Apel je upućen Međunarodnom evropskom pokretu u Briselu, Evropskom pokretu Nemačke, Francuske, Belgije, Finske,Norveške i drugih zemalja, sa ciljem da obaveste evropsku javnost, institucije i svoje članove, o veličini ove tragedije i posledicama koje ima na naš region, i da pruže podršku naporima u obnovi i ublažavanju posledica kako u našoj zemlji, tako i u susednim zemljama.
Na ovoj stranici biće objavljivana obaveštenja o prikupljenim sredstvima i drugim oblicima pomoći, kao i o aktivnostima usmerenim na njihovu distribuciju ugroženima.
Delegacija EPuS posetila je 30.12.2004. godine izbeglički kamp “Šljivovica” u Čajetini i predala pripremljene paketiće. Tom prilikom je starešini izbegličkog kampa uručen i kompjuter, dar Udruženja poslovnih žena.
Organizovana je i poseta povratničkom selu Osojane na KiM. Predstavnici EPuS-a proveli su Božić sa stanovnicima ovog sela i predali božićne paketiće mališanima.
Pomoć u slučaju katastrofe: praktični vodič za fondacije i udružene donatore zajedničko je delo Evropskog centra za fondacije i Saveta za fondacije. Ovaj dokument navodi osam principa (koji su dole navedeni) i praktične savete koje donatori treba da razmotre kada reaguju na krizne situacije. Takođe uključuje dobre i loše primere, činjenice i cifre i listu korisnih veb sajtova. Download the Guide (pdf 334kb)
ReliefWeb, projekat je kancelarije Ujedinjenih nacija za koordinaciju i humanitarnu pomoć (OCHA), u kome se nalaze ažurirane informacije o potrebama i situaciji u ovoj regiji.
WINGS (Svetska inicijativa za donatorsku podršku) je globalna mreža čiji su članovi više od 100 udruženja i organizacija za podršku koje nastupaju kao donatori. Članovi WINGS-a u azijsko-pacifičkoj regiji (Asia/Pacific region) mogu vam pomoći da identifikujete lokalne partnere u oblastima pogođenim katastrofom.
Kancelarija Evropske komisije za humanitarnu pomoć (European Commission Humanitarian Office) nudi informacije o reagovanjima Evropske komisije na krizu, kao i listu partnera i agencija za implementaciju.
Internacionalna federacija udruženja Crvenog krsta i Crvenog polumeseca (International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies) uputili su apel za pomoć onima koji su ugroženi zbog zemljotresa i cunamija u Aziji.
Principi ponašanja u slučaju katastrofe:
- Prvo, nemojte nikome naškoditi
- Stanite, gledajte i slušajte pre nego što počnete da delujete
- Nemojte delovati izolovano
- Razmišljajte dugoročno i izvan granica krize
- Uvek imajte na umu i ekspertizu lokalnih organizacija
- Saznajte kako funkcionišu vaši poverenici
- Budite odgovorni prema onima kojima pokušavate da pomognete
- Objavite svoj rad svima i neka služi kao primer za učenje
Saveti o ponašanju u slučaju katastrofe:
- Napravite interni plan kako biste odgovorili na zahteve koje katastrofa nameće
- Obavestite se o situaciji pre nego što reagujete
- Razmislite o tome kada ćete ponuditi pomoć
- Odlučite da li ćete ponuditi pomoć u novcu, robi ili uslugama
- Sagledajte sliku menadžmenta u slučaju katastrofe
- Odaberite poverenika
- Koordinišite svoju pomoć sa drugima
- Nadgledajte i procenjujte davanje grantova
- Pokušajte da dublje razumete katastrofe
Od posledica cunamija u Šri Lanki je poginulo više od 50.000 ljudi, a preko milion ih je ostalo bez krova nad glavom.
POMOZIMO NARODU ŠRI LANKE!!
Komercialna banka, Beograd
Dinarski račun: 908-20501-70-50311-1945-4-03067
Devizni račun: 543102-1945-3-02162
Generalni konzulat Šri Lanke u Srbiji i Crnoj Gori, tel. 011/3690-245