Cilj projekta
Cilj projekta je doprinos u izgradnji konsenzusa, povećanju transparentnosti i legitimnosti predstojeće revizije Ustava Republike Srbije u kontekstu procesa pregovora o pristupanju Srbije EU kroz sveobuhvatnu i otvorenu javnu debatu, zasnovanu na konkretnim predlozima i preporukama.
Aktivnosti
- Uspostavljanje projektnog tima
Tim projekta čine menadžer, asistent i četvoro stručnjaka. Pored poznavanja materije iz oblasti oblasti ustavnog prava i političkog sistema ugledni stručnjaci poseduju veliko iskustvo učešća u dosadašnjim inicijativama za ustavne reforme. Takođe, EpuS je angažovao i sopstvene kapacitete – članove Istraživačkog foruma.
- Istraživanje
Izrada četiri (4) predloga praktične politike – Tim stručnjaka analiziraće različite aspekte izmene ustava koje proizilaze iz obaveza i prava budućeg članstva u EU. Obuhvaćene su sledeće teme: reforma pravosuđa, podela i kontrola vlasti – položaja nezavisnih tela, alternativni načini izmene ustava i pitanje javnog dobra u Ustavu Republike Srbije. Rezultati analize iz navedenih oblasti biće predstavljeni u formi predloga praktičnih politika. Predlozi praktičnih politika biće polazna osnova za javne rasprave u univerzitetskim centrima širom Srbije.
Izrada pozicionog papira za dalju promociju i javno zastupanje među kreatorima politika i donosiocima odluka – tokom serije javnih debata prikupljaće se informacije, komentari i povratne reakcije koje će poslužiti za izradu pozicionog papira. Predviđeno je da pozicioni papir sadrži set preporuka EpuS-a namenjen kreatorima politika i donosiocima odluka.
- Javni događaji
Rezultati istraživanja, tj. predlozi praktičnih politika i pozicioni papir, biće predstavljeni na pet javnih događaja: u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, uključujući i završnu konferenciju u Beogradu. Pored prikupljanja mišljenja i povećanja participativnosti procesa, namera je da se istovremeno pojača javna debata među stručnjacima, donosiocima odluka i organizacijama civilnog društva.
- Aktivnosti javnog zastupanja
Aktivnosti javnog zastupanja obuhvataju: (a) Prezentaciju preporuka članovima dva najrelevantnija parlamentarna odbora u Narodnoj skupštini u vezi sa ovom temom (Odbor za evropske integracije i Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo) i (b) Prezentaciju preporuka radnoj grupi za ustavne reforme (nakon njenog formiranja) i Pregovaračkom timu za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije EU. Koordinacija sa drugim organizacijama civilnog društva i njihovim inicijativama u vezi sa ustavnom reformom održavaće se na zajedničkim i regularnim konsultacijama tokom trajanja projekta.
- Medijska kampanja i vidljivost
EPuS će neprekidno raditi na vidljivosti planiranih aktivnosti tokom sprovođenja projekta.
Ciljna grupaDonosioci odluka, stručna javnost, organizacije civilnog društva i šira javnost.
Projekat se realizuje u periodu od novembra 2016. do novembra 2017. godine.Projekat finansijski podržava ambasada Kraljevine Holandije u Srbiji u okviru MATRA programa Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije. Mišljenja i stavovi izraženi na stranicama ovog veb sajta i svim elektronskim i štampanim materijalima u vezi sa projektom predstavljaju mišljenja i stavove autora i njihovih saradnika i ne predstavljaju nužno zvaničan stav ambasade Kraljevine Holandije u Srbiji, niti Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije.
DOKUMENTI I DOGAĐAJI
DOKUMENTI:
PRETHODNA ISTRAŽIVANJA:
- Vladimir Međak – Da li je potrebno menjati Ustav Republike Srbije usled pristupanja EU?
- Vladimir Pavićević i Vladimir Džamić – Ustavna revizija u Srbiji: aspekti i moguća rešenja
- Vladimir Pavićević i Vladimir Džamić – Kako do novog Ustava: meritum i procedura